Fren Patlarsa Ne Yapmalı

Fren Patlarsa Ne Yapmalı

Fren pedalına bastığınızı ve hiçbir şey olmadığını hayal edin. Bu durumda ne yapmalı?

Sürücü her zaman aracın frenine güvenmeyi bekler. Ancak frenler başarısız olduğunda sürücü kendini yoldaki en kötü kabuslardan birinde bulur. Ve herhangi bir araç bu sorunu yaşayabileceğinden, bunun size asla gelmeyeceğini düşünmeyin.

Umutsuzluğa kapılmanıza ve el frenini tüm gücünüzle çekmenize gerek kalmadan önce, siz ve arabanızla bu durumdan zarar görmeden çıkmanın en iyi yollarını açıklayacağız. 

PANIK YAPMA!

Arabanızı yavaşlatmadan yolda değilken konuşmak kolaydır. Bununla birlikte, umutsuzluk bu noktada hiçbir şeye yardımcı olmuyor, bu nedenle bir fren arızası durumunda olabildiğince sakin olmaya çalışın.

DURUMU DEĞERLENDİRMEK

Sakin kalarak, durumun tüm senaryosunu analiz edebilir ve en iyi kararları verebilirsiniz.

Aracın diğer araçlara ne kadar yakın olduğu, mevcut hızın ne olduğunu sakin kalarak analiz etmek gerekir.

VİTES KÜÇÜLTME

Araç yavaşlarken, daha yavaş viteslere geçin (motoru aşırı zorlamadan aracı daha fazla kontrol edebilmek için ikinci veya üçüncü olana kadar). Araç yavaşladıkça, parkurdan çıkmak ve el freni ile aracı durdurmak için güvenli bir yer bulmak mümkün olabilir. 

EL FRENİNİ DİKKATLİ KULLANIN

Bilmeyenler için el freni aynı zamanda acil durum freni olarak da bilinir. Bu nedenle, arabayı durduramayacağınız bir durumda kullanmak için daha iyi bir zaman yoktur.

Ancak el frenini uygularken çok dikkatli olmak gereklidir, çünkü savrulma olasılığı yüksektir. Aracın yavaşlamasını bekleyin ve mümkünse daha fazla sürtünme sağlayan bir yolda olun.

FREN ARIZASI İLE SÜRMEYİN!

Aracı durdurmayı başardığınızda, sakinleşin! Bundan sonra aracı kapatın ve en yakın çekici hizmetini-sevisini arayın. Kesinlikle arabayı bu şekilde daha fazla kullanmayı düşünmeyin.

FREN ARIZASI NASIL BELİRLENİR VE ÖNLENİR?

Fren sorunu belirtilerini nasıl tespit edeceğinizi bilmek, yukarıdaki ipuçlarımızı kullanmanızı engelleyebilir. Bu nedenle aşağıdaki durumlarda bizi izlemeye devam edin:

Fren Sesleri

Fren yaparken sesler veya gıcırtılar duyduğunuzda endişelenin! Bunlar, fren sisteminizin elden geçirilmesi gerekebileceğinin işaretleridir.

Yanan Uyarı Işığı

Fren lambanız yanıyorsa, sorunun ne olduğunu kontrol etmenin zamanı geldi. Sonuçta, neyin yanlış olduğunu söylemek için kendi arabanızdan daha iyi bir şey olamaz.

Fren Gücü Kaybı

Fren Disklerinde sorunlar olabilir ve fren arızasına neden olabilir.

Frene dokunduğunuzda frenin aynı verime sahip olmadığını hissediyorsanız ve arabanın durması yavaşsa, bir inceleme yapmanın zamanı gelmiş demektir. Bu sorun, onarım gerektirebilecek veya sadece fren balatalarının değiştirilmesini gerektirebilecek fren disklerinin elden geçirilmesi gerektiğinin bir işaretidir.

Lastiklerdeki Fren Sıvısı

Lastiklerinizi sıvı lekeli gördüğünüzde, hidrolik sistemde bir sızıntı olması muhtemeldir. Fren hidroliği, frenleme verimliliği için son derece önemli bir öğe olduğundan, tamirciye koşun ve sorunu çözün.

7/24 YOL YARDIM VE OTO ÇEKİCİ SERVİSİMİZ İLE HİZMETİNİZDEYİZ