Arabanız İçin Yapmanız Gereken Kış Bakımı Önerileri

Arabanız İçin Yapmanız Gereken Kış Bakımı Önerileri

Arabanızın da soğuktan ciddi şekilde etkilendiğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, yılın en soğuk mevsimi boyunca bazı basit önlemler, örneğin yolun ortasında herhangi bir mekanik sorun oluşturmasını engeller. Acil onarımlar için beklenmedik ekstra masraflardan bahsetmeye bile gerek yok!

1. Yağ ve yağ filtreleri

Üreticinin tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun. Temiz ve verimli bir motor yağı, düşük sıcaklıklarla iyi başa çıkmanın anahtarıdır. Motor yağınızın motorunuz için en uygun yağ olduğundan emin olmalınız. yağın ince veya kalın olması konusunda kesinlikle arabanızın tavsiye ettiği yağı kullanmaya dikkat edin.

2. Arabayı yola çıkmadan ısıtın

Arabanızda elektronik enjeksiyon varsa, ayrılmadan önce motoru “ısıtmanız” gerekmez – yani, motor ideal sıcaklığa ulaşana kadar hızlanmanız gerekir. Enjeksiyon bunu yol boyunca sizin için yapacaktır, böylece zamandan ve yakıttan tasarruf edersiniz. Bu nedenle, ilk birkaç kilometrede, daha yavaş ve daha dikkatli sürün ve enjeksiyona işini yapması için zaman tanıyın.

3. Lastiklerinize iyi bakın

Aşırı soğuk koşullardaki yollar daha sık bir yağmur, sis ve hatta küçük buz katmanları senaryosu sunabilir – bu, elbette, daha özel olarak Brezilya’nın güney bölgesi için. Öyleyse ipucu: her bir lastiğinizin basıncını araç kılavuzunda önerilen kalibrasyona göre kontrol edin. Kalibre edilen lastik ile aracınız yolda güçlenerek güvenliği ve ekonomiyi artırır. Ve değiştirme zamanı gelirse, bir lastik uzmanı arayın ve en iyi seçimi yapın.

4. Aküye dikkat

edin Kış aylarında daha fazla çalışma eğilimindedirler, bu nedenle araç çalışırken ses, ışık veya diğer ekipmanları açık bırakmaktan kaçının.

5. Motor kayışlarınızın iyi çalışır durumda olduğunu kontrol edin

Hasarlı motor kayışları aşırı soğuğa dayanamaz ve daha çabuk kurur.

6. Aracınızdan Klimadan Kötü hava Geliyorsa, filtreyi temizleyin veya değiştirin

Yılın geri kalanında biriken dış kirleticiler hava filtresine yerleşir ve ısıtıcı açıldığında aracın her köşesine yayılır.

7. Arabanızın boyasını koruyun

Aracınızın görünümüne özen göstermenin iyi bir yolu cilayı güncel tutmaktır.

8. Kışın en önemli faktörlerden biri cam silecekleridir

cam sileceklerinin iyi durumda ve düzgün çalıştığından emin olun.

9. Arabanızın ışıklarını kontrol edin

Arka lambalar, sinyal lambaları, fren lambaları, farlar ve sürüş lambaları her zaman ilgiyi hak eder. Kış günlerinde geceler daha uzundur ve onlara daha fazla saat ihtiyacınız olacak.

1 0.  Aracınızda bir acil durum çantası bulundurun Üçgen, alet çantası ve ilk yardım çantasına ek olarak, her zaman en azından cep telefonunuz ve bir fener yanınızda bulundurun


7/24 YOL YARDIM VE OTO ÇEKİCİ SERVİSİMİZ İLE HİZMETİNİZDEYİZ